2013 Rus yılı!

2013 Rus yılı!

Rusya, Türk turistleri çekmek için karşılıklı olarak her iki ülkede turizm yılı olarak ilan edilmesi için hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 28-12-2012 10:36

Güncelleme Tarihi: 24-07-2023 12:20

Rusya, Türk turistleri çekmek için karşılıklı olarak her iki ülkede turizm yılı olarak ilan edilmesi için hazırlanıyor. Rusya Federal Turizm Ajanslığı Rosturizm Başkanı Aleksandr Radkov, konuyla ilgili görüşmeler yapıldığını belirterek, "Rusya ve Türkiye, karşılıklı olarak özel turizm yılı olarak gerçekleştirilmesine ilişkin konuyu görüşüyor.

Bu 2012 yılında Çin'de başarılı şekilde düzenlenen Rus Turizm Yılı'nın benzeri olacak. Bu bağlamda Çin'de 100'den fazla etkinlik düzenlendi. Şimdi gelecek 2013 yılını da Rusya'da Çin Turizm Yılı ilan ettik." bilgisini verdi.

Türk turistlerin Rusya için iyi potansiyel olabileceğine işaret eden Rosturizm Başkanı, "Türkiye'yi Rusya'ya yönelik turizm açısından değerlendirmemiz gerekiyor. Türkiye'nin turizm piyasasında Rusya beyaz sayfa gibi. Üstelik yılda 8 milyon Türk vatandaşı başta Avrupa olmak üzere yurtdışına seyahata çıkıyor. Bu prosedürün kolay olmadığını da anlamamız lazım. Konuyla ilgili kararları devlet başkanları veriyor. İlgili kararın ardından organize komitesi oluşturuluyor ve etkinlik planları bağlamında bütçe kuruluyor." dedi.

Radkov, 2014 ve 2015 yıllarında Rusya ve İtalya'da karşılıklı turizm yılı yapacaklarını da sözlerine ekledi. Radkov ayrıca, 2012 yılında Türkiye'nin turizm alanında kaçak alkol ürünleriyle ilgili mücadele çalışmalarını da övdü. Rosturizm'den yapılan açıklamada 24-27 Ocak 2013'de İstanbul'da yapılacak EMITT uluslar arası turizm fuarına Rus firmaları da davet edilerek, "Rus-Türk ilişkilerindeki siyasi, ekonomi ve turizm alanlarının önemini göz önünde bulundurarak Rosturizm 2011 yılından itibaren Türkiye'deki fuarlara katılıyor ve Rusya'ya ait tek ulusal standı kuruyor." çağrısında bulundu.Rosturizm, 2014 yılında Türkiye'de temsilcilik açacağını da duyurdu.

AA